| Intranet   | Mapa stránok  
|   English  |   Deutsch  
| | | | | |






 

 












 
Základná štátna jazyková skúška (Anglický jazyk)
 
  Všeobecne

E – KU Inštitút jazykovej a interkultúrnej komunikácie má od roku 1999 oprávnenie vykonávať štátne jazykové skúšky. Skúšky spravidla prebiehajú v na konci letného semestra. Riadia sa Skúšobným poriadkom MŠ SR.

1.





2.




3.





4.







5.



6.


7.

Základnou štátnou jazykovou skúškou sa overujú jazykové zručnosti kandidáta a jeho znalosti o základných javoch života v danej jazykovej oblasti. Obsah základnej štátnej jazykovej skúšky je zameraný na bežné životné situácie a na základné otázky politického, hospodárskeho
a kultúrneho diania v danej jazykovej oblasti a ich porovnanie so SR.

Kandidát má preukázať schopnosť porozumieť hovorený a písaný text
a samostatne písomne i ústne sa vyjadrovať o určených témach
v rozsahu jazykových prostriedkov, ktoré sú určené stupňom náročnosti pre základnú štátnu jazykovú skúšku.

Vyžadovaný stupeň osvojenia anglického jazyka je v rozsahu určenom vyhláškou MŠ SR č. 321/2008 Z.z. o jazykovej škole, čo pre základnú štátnu jazykovú skúšku zodpovedá 525 až 600 hodinám výučby, t.j. minimálne štyrom rokom štúdia v kurzoch jazykovej školy (absolvovanie základného a stredného kurzu).

Svojou náročnosťou je základná štátna jazyková skúška na úrovni vyššieho stredného stupňa, t.j. na úrovni B2 podľa Európskeho referenčného rámca. Svojou jazykovou náročnosťou je porovnateľná
s náročnosťou na výborný výsledok maturitnej skúšky (navyše doplňujúce štúdium vzhľadom na špecifickosť štátnej jazykovej skúšky). Od kandidáta sa vyžaduje nielen zvládnutie jazyka na tejto úrovni, ale aj preukázanie vedomosti z reálií a literatúry v zmysle syláb.

Základná štátna jazyková skúška pozostáva z dvoch častí – písomnej
a ústnej. Kandidát, ktorý pri písomnej časti nevyhovel, nemôže byť pripustený na ústnu časť skúšky.

Písomná a ústna časť štátnej jazykovej skúšky pozostáva zo štyroch častí. Odporúčame si priniesť kvalitné prekladové a výkladové slovníky.

Pri príprave na základnú štátnu jazykovú skúšku odporúčame:

- Na písomnú časť – cvičiť sa pravidelne v písaní, cvičiť počúvanie
s porozumením počúvaním nahrávok a ich reprodukovaním. Pri príprave na preklad sa treba zamerať na precvičovanie správneho prekladu, t.j. rešpektovať duch jazyka, jeho odlišné štruktúry, frazeológiu, predložkové väzby a zvraty. Na opakovanie gramatiky a pestovanie štylistického vyjadrovania odporúčame okrem jazykových
a gramatických príručiek preštudovať si aj učebnice používané
v jazykovej škole.
- Na ústnu časť – poznatky a vedomosti o zemepisno-hospodárskych
a kultúrno-politických pomeroch v anglofónnych oblastiach. Tieto informácie vyžadované v zmysle syláb môže kandidát získať z publikácií vydaných u nás alebo v zahraničí. Samozrejmou požiadavkou je kandidátova priebežná informovanosť o súčasnom dianí vo svete. Odporúčame sledovať dennú tlač a časopisy v cudzom jazyku, cudzojazyčné vysielanie správ (rozhlasových či televíznych).


Ostatné záležitosti – viď. sylaby

<<< návrat ::.



Copyright © 2006 E-KU | created by  BlueArtDesign